PRINCIPALS

Rev. Fr. Denis Naresh Lobo,
Diocesan, Lucknow Diocese,
Principal from 2011 to Present

Rev. Fr. Vincent Pinto,
Diocesan, Lucknow Diocese,
Principal from 2006 to 2011

Rev. Fr. Vincent Nazareth, Diocesan,
Lucknow Diocese, Principal from
2001 to 2006

Rev. Fr. Peter D’Souza, Diocesan,
Lucknow Diocese, Principal
from 1998 to 2001

Rev. Fr. Anthony D’Souza, Diocesan,
Lucknow Diocese, Principal
from 1992 to 1995

Rev. Fr. P. Rodrigues, Diocesan,
Lucknow Diocese, Principal
from 1986 to 1992

Rev. Fr. Oswald Lewis,
Diocesan, Lucknow Diocese,
Principal from 01/07/1981 to
1986 and 1995 to 1998

Rev. Fr. Baptist D’souza,
Diocesan, Lucknow Diocese,
Principal from 13/01/1979 to
30/06/1981

Rev. Fr. Ignatius Menezes, Diocesan,
Lucknow Diocese, Principal From
16/05/1977 to 12/01/1979

Rev. Fr. Leo Lobo, Diocesan,
Lucknow Diocese, Principal from
01/07/1971 to 15/05/1977

Rev. Fr. Romano, O.F.M. Cap,
Bologna Province, Principal From
1961 to 1968

Rev. Fr. Fulgentius, Bologna
Province, Principal from
1959 to 1960

Rev. Fr. Clement, O.F,M, Cap,
Bologna Province, Principal from
1957 to 1959

Rev. Fr. Alfred, O.F.M. Cap,
Bologna Province, Principal from
1953 to 1957

Rev. Fr. Raphael De Souza, O.F.M.
Cap, Indian Commisariate,
Principal from 1948 to 1950

Rev. Fr. Ceril, O.F.M. Cap,
Bologna Province, Principal from
1947 to 1948, 1951 to 1952,
1968 to 1971

Rev. Fr. Jeremiah, O.F.M. Cap,
Bologna Province, Principal from
1944 to 1947

Rev. Fr. Leo, O.F.M. Cap.,
Malta Province, Principal
from 1942 to 1944

Rev. Fr. Jhon Chrysostom, O.F.M.
Cap, Bologna Province, Principal
from 1935 to 1936, 1941 to 1942

Rev. Fr. Stephen, O.F.M. Cap,
Bologna Province, Principal from
1923 to 1924

Rev. Fr. Celestine, O.F.M.
Cap,Bologna Province, Principal
from 1910 to 1922, 1925 to 1935,
1936 to 1941

Rev. Fr. Henry, O.F.M. Cap,
Bologna Province, Principal from
1909 to 1910

Rev. Fr. Peter Mary, O.F.M. Cap,
Bologna Province, Principal from
1908 to 1909

Rev. Fr. Cherubim, O.F.M, Cap,
Bologna Province, Principal from
1906 to 1908

Rev. Fr. Lewis of Casola, O.F.M.
Cap, Bologna Province, Principal
from 1903 to 1906

Rev. Fr. Francis Mary of Ravenna,
O.F.M. Cap, Bologna Province,
Principal from 1901 to 1903

Rev. Fr. Petronius, O.F.M.
Cap, Bologna Province, Principal
from 1900 to 1901

Rev. Fr. Petronius, O.F.M. Cap,
Bologna Province, Principal
from 1893 to 1899

Rev. Fr. Bartholomew, O.F.M. Cap,
Milan Province, Principal from 1890
to 1893 and from 1899 to 1900

Rev. Fr. Emanuel, O.F.M. Cap
Belgian Province, Principal from
1886 to 1890


Rev. Fr. Nobert, O.F.M. Cap
Bologana Province (FOUNDER OF
ST.FRANCIS’ SCHOOL) Principal
from 26th April 1885 to 1886